عملکرد کولر گازی اسپلیت

عملکرد کولر گازی اسپلیت


قبل از پرداختن به اجزای منحصر به فرد که کولر گازی (تهویه هوای مطبوع) استاندارد را تشکیل
می دهند.
بزرگترین کار کولر گازی (تهویه هوای مطبوع) برای خنک کردن هوای داخلی است.
این همه کارهایی نیست که انجام می شود. کولر گازی (تهویه هوای مطبوع) از طریق ترموستات دمای هوا را رصد و تنظیم می کند. آنها همچنین دارای
یک فیلتر پردازنده هستند که ذرات موجود در هوا را از هوای در حال گردش دور می کند.


سیستم های تهویه مطبوع به عنوان دستگاه های رقیق کننده عمل می کنند.
از آنجا که دما یکی از عناصر اصلی رطوبت نسبی است ، کاهش دمای یک حجم از هوای مرطوب باعث می شود بخشی از رطوبت آن آزاد شود.
به همین دلیل است که در نزدیکی سیستمهای تهویه مطبوع رطوبت وجود دارد و به همین دلیل کولر گازی (تهویه هوا) هنگام کار در روزهای مرطوب ، آب را تخلیه می کند.

با این وجود بخش های اصلی تهویه مطبوع مبرد را کنترل می کنند و هوا را به دو جهت داخل و خارج حرکت میدهد .

عملکرد کولر گازی اسپلیت

کولر گازی یا تهویه هوای مطبوع اسپلیت از دو بخش مجزا تشکیل شده است که یکی در فضای باز و یکی در فضای داخل می باشد .

یونیت خارجی شامل کمپرسور و کندانسور است که در خارج از ساختمان نصب می‌گردد و یونیت داخلی که واحد تبخیر (اواپراتور) در آن جای دارد در

داخل ساختمان جای می‌گیرد. یونیت خارجی و یونیت یا پنل داخلی توسط دو لولهٔ مسی یا آلومینیومی به همدیگر مرتبط هستند .

بخش خارج از منزل کمپرسور از طریق یک ترموستات در داخل کنترل می شود از آنجا که ترموستات هوای گرم را تشخیص می‌دهد کمپرسور را در داخل از خانه فعال می کند کمپرسور گاز مبرد را به گردش در می آورد و فشار دمای مبرد را افزایش می دهد و آن را از طریق یک سری لوله ها فشرده سازی میکند ، مبرد از انتقال به کندانسور برای پردازش بیشتر سیستم خنک کننده گرما را از گاز فشار قوی خارج کرده و گاز تغییر می کند و تبدیل به مایع می شود.

سپس مایع خروجی به سمت ورودی اواپراتور (تعدادی لوله و پره آلومینیومی که در داخل همان بخشی از کولرگازی قرار دارد که روی دیوار اتاق نصب میشود(یونیت داخلی یا اسپلیت))هدایت می شود. در اواپراتور این مایع دمای هوای محیط را گرفته و تبخیر میشود (مجدداً تبدیل به گاز میشود) هوای اتاق با گردش پروانه فن داخلی ازیک سمت یونیت داخلی واردشده وپس از عبور از بین لوله های اواپراتور، سرد شده و از سمت دیگر به داخل اتاق هدایت می گردد. گاز تبخیر شده در اواپراتور نیز دوباره به کمپرسور برمیگردد و این چرخه مرتبا تکرار میشود.

کولر گازی

بیشتر بخوانید : ( دلیل یخ زدن کندانسور کولرگازی در تابستان )

 

اجزای اصلی کولرهای گازی

 • اواپراتور Evaporator : مبرد مایع را دریافت می کند. اواپراتور به معنی تبخير كننده می باشد در اين قسمت از سيستم ماده مبرد تبخير مي‌شود و با تبخير شدن گرمای فضای اطراف خود را جذب مي‌نمايد. هر چه سطح تماس لوله‌هاي اواپراتور با هواي اطراف بيشتر باشد انتقال حرارت بهتر صورت گرفته و بازده عملكرد سيستم بالاتر خواهد رفت، از طرف ديگر هرچه ميزان تراكم فين‌های اواپراتور بيشتر باشد و سطح زيادی را اشغال نمايد نيروی مقاوم بيشتری را در برابر جريان سیال عبوری از سطح خود ايجاد می نمايد.
 • کندانسور Condenser : انتقال حرارت را تسهیل می کند. گاز دارای فشار و درجه حرارت بالا از كمپرسور به کندانسور رانده شده و از طریق تبادل گرما با محیط و کاهش دما تبدیل به مایع می‌شود. کندانسور (تقطیر‌کننده) از طریق عبور جریان هوا توسط فن خنک می‌شود. گرمای ساطع شده از کندانسور(تقطیر‌کننده) برابر با مجموع گرمای جذب شده در اواپراتور(تبخيركننده) و گرمای ناشی از کارکرد کمپرسور است.
 • شیر انبساط Expansion valve : تنظیم جریان مبرد در اواپراتور را انجام میدهد. شير انبساط وسيله‌ای است كه مقدار مناسبی از مبرد را به اواپراتور وارد می سازد و فشار آن را طوری كاهش می دهد كه مايع بتواند در دمای پايين و مورد نظر تبخير شود.

           شیر انبساط‌ های موجود در سیستم‌های تهویه مطبوع  عبارتند از:

 1. لوله مویین (Capillary Tube)
 2. شیر انبساط الکترونیکی (LEV)
 3. لوله مويين (Short Tube) : لوله مویین عموماً یک لوله باریک و بلند مسی است که بدلیل تغییر حجمی نسبت به لوله اصلی باعث کاهش فشار و دما می‌شود. منظم نمودن جریان مبرد به درون اواپراتور، پایین آوردن فشار مبرد و تبدیل آن به یک مایع کم فشار و کم دما وظیفه لوله مویین می‌باشد. 
 4. شیر انبساط الکترونیکی(LEV): در بین شیرهای انبساط، LEV پویا‌ترین آنهاست که می تواند برای کاهش فشار چگالش به فشار تبخیر و همچنین برای کنترل میزان مبرد در سیکل مورد استفاده قرار گیرد.
 • کمپرسور Compressor : پمپی که مبرد را تحت فشار قرار می دهد. در واقع اصلی ترین جزء از اجزای داخلی کولر گازی کمپرسور می باشد که کمپرسور وظیفه مکش گاز مبرد از اواپراتور ، فشرده ساختن و وارد کردن آن به کندانسور را بر عهده دارد که این کار را با مصرف انرژی الکتریکی انجام می دهد. کمپرسورها با توجه به اقلیم و ظرفیت و نوع دستگاه انواع مختلفی دارند که برای کولر گازی معمولا از نوع روتاری ، اسکرال و پیستونی استفاده می گردد.
 • فیوز حرارتی اتوماتیک (Overload) :وسیله حفاظتی است که کمپرسور را در مقابل نوسانات برق، درجه حرارت بیش از حد و سایر موارد الکتریکی محافظت می کند.
 • تابلو برق :برق مورد نیاز بخشهای الکتریکی را تامین مینماید.
 • کنترل کننده هوا و واحد دمیدن Air Handler and Blowing Unit : این دو بخش از سیستم است که با هم کار می کنند تا هوای اتاق را به اواپراتور بکشاند و هوای خنک را در تمام خانه شما پخش کند.
tamireto2020
ارسال دیدگاه