تعمیر کولرگازی یا خرید یک کولرگازی جدید؟ کدام یک برای من بهتر است؟

بسیاری از افراد زمانی که کولرگازی می‌خرند، توقع دارند که این وسیله تا آخرعمر بدون هیچ مشکلی کار کنه و نیاز به تعمیرات نداره! اما کولرگازی هم مثل هر وسیله دیگه‌ای یک عمر مفید داره و بر اساس همون عمر مفید برای شما کار می‌کنه. زمانی که عمر مفید دستگاه به پایان برسه، دستگاه نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا می‌کنه. عمر مفید هر دستگاه هم به مدل، مارک و شرایط و اصالتش بستگی داره. به عنوان مثال ممکنه یک کولرگازی آجنرال ژاپنی اصل سالیان سال بدون هیچ گونه مشکل کار کنه و در عین حال یک کولرگازی چینی با برند ناشناس، پس از یکی دو سال کار کردن با مشکل بر بخوره. به هر صورت این رو بیان کردیم که با از کار افتادن کولرگازی خودتون یا کاهش توان اون تعجب نکنید. به هر صورت این وسیله هم خراب می‌شه و اگر اینطور نبود که تمام شرکت‌های سازنده کولرگازی ورشکسته می‌شدند! اما زمانی که کولرگازی خراب میشه، دو گزینه پیش روی شما وجود داره. گزینه اول اینکه اونو بندازین دور و یک کولرگازی جدید بخرین و دوم اینکه اونو تعمیر کنید. شاید با وضعیت بد اقتصادی کشورمون، همه فکر کنیم که تعمیر کولرگازی به مراتب می‌تونه مقرون به صرفه‌تر باشه. اما همیشه اینطور نیست. با تعمیرتو همراه بشین تا ببینید در چه مواقعی تعمیر کولرگازی به صرفه نیست و بهتره یک کولرگازی جدید بخرین؟

عمر مفید کولرگازی چقدر است؟

قطعا وقتی که کولرگازی خراب میشه، اولین سوالی که از می‌پرسید اینه که واقعا عمر مفید کولرگازی چقدر هست؟ همانطور که اشاره کردیم، کولرگازی‌های مختلف، بر اساس برند و کیفیت ساخت، طول عمر مختلفی دارند. اما اگر سرویس‌های دوره‌ای یک کولرگازی رو به خوبی و سر وقت انجام دهید و مراقب نوسانات ولتاژ باشید، بین 10 تا 15 سال عمر خواهد کرد. به هر صورت کولرگازی نیز همانند هر وسیله دیگری استهلاک دارد و در مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهد. پس اگر کولرگازی شما بین 10 تا 15 سال عمر کرده باشه، تعمیر کولرگازی اصلا منطقی و مقرون به صرفه نیست. زیرا با هر بار تعمیر، کولرگازی شما مدت محدودی کار خواهد کرد و جای دیگر آن دچار مشکل می‌شود. به همین خاطر بهتر است پس از 10 سال، به فکر پس انداز برای تعویض کولرگازی خودتون باشید!

در چه مواقعی کولرگازی به تعمیر نیاز دارد؟

buying or repairing air conditioner
تعویض یا تعمیر؟

بهتره سوال رو به این شکل مطرح کنیم که اصلا چه وقتی ارزش داره که کولرگازی را تعمیر کنیم؟ به صورت کلی شاید تا پنج سال اول، کولرگازی هیچ مشکلی نداشته باشه و بهتره اول هر فصل، یعنی هر سه ماه یک بار، کولرگازی رو به صورت کامل سرویس کنید. هرچقدر توی این کار به موقع عمل نکنید، کولرگازی شما در معرض خطر قرار می‌گیره و بیشتر احتمال داره که خراب بشه. بعد چهار تا پنج سال، مشکلات مختلف به سراغ کولرگازی می‌آیند. البته شارژ گاز یا تعویض فیلتر رو نباید هزینه تعمیر کولرگازی به حساب بیایید و این جزئی از هزینه نگه‌داری اون هستند.

معمولا تعمیرات تا زمانی که به کمپرسور نرسند، وقت تعویض کولرگازی شما نرسیده. وقتی که اولین و دومین بار کمپرسور کولرگازی شما برای تعمیر رفت و بین 7 تا 10 سال هم از عمر دستگاه شما گذشته باشه، یعنی اینکه کم کم باید بیخیال اون بشید و برای خرید یک کولرگازی جدید پس انداز کنید! شاید با خودتون بگید که برای این کار پول ندارید و بهتره فعلا با تعمیر اون کنار بیایید. اما این تعمیرات دیگه جوابگوی نیاز شما نیستند و فقط برای یک وسیله دور انداختنی دارید هزینه اضافی می‌کنید و پول خود را مستقیما هدر می‌دید!

معمولا سوختن فن دمنده یا خرابی بخشی از پنل داخلی چیزی نیست که بخواهید به خاطر اون دستگاه را کاملا تعویض کنید. اما وقتی که با هر بار تعمیر باز هم مشکل قبلی یا مشکلات جدید به سراغ شما می‌آید و در یک سال بیش از سه بار کولرگازی خودتان را تعمیر کرده‌اید، یعنی وقت تعویض آن فرا رسیده است.

چه مواقعی تعمیر کولرگازی به نفع ما خواهد بود؟

  • تا زمانی که هزینه تعمیر کولرگازی شما خیلی بالا نرفته، بهتر است آن را تعمیر کنید و به فکر تعویض آن نباشید.
  • تا زمانی که کولرگازی مصرف برق شما را به شدت افزایش نداده باشد، یعنی وقت تعویض آن فرا نرسیده.
  • اگر کولرگازی شما کمتر از 10 سال عمر دارد، یعنی بهتر است آن را تعمیر کنید و به فکر تعویض آن نباشین.
  • اگر هنوز کمپرسور تعمیر نشده، یعنی بهتره فقط آن را تعمیر کنید.
  • اگر کیفیت سرمایش کمتر از 50 درصد نشده، لازم به تعویض نیست

آیا تعمیر فایده هم داره؟

متاسفانه توی بازار امروز کشور ما، خیلی از تعمیرکاران فقط تعویض کار هستند و اصلا هیچ شناختی نسبت به تخصص تعیمرات ندارند. این یعنی قطعا برای شما هم خیلی وقت‌ها پیش آمده که با پرداخت هزینه تعمیرات، دستگاه شما هیچ بهبودی پیدا نکرده. به همین خاطر هم هست که خیلی از افراد، اعتماد زیادی به تعمیرات و مخصوص تعمیرات کولرگازی ندارند. با وجود اینکه نمیشه این مساله رو کتمان کرد، اما هنوز هم تیم‌های متخصص تعمیراتی وجود دارند که می‌تونن دستگاه شما رو تا حد امکان مثل روز اول کنند! اگر کولرگازی شما خراب شده یا احساس می‌کنید که مثل قبل کار نمی‌کنه، فقط کافیه تلفن را بردارید و با تعمیرتو تماس بگیرید.

ما در اثر وقت برای تعمیر دستگاه شما یک نیروی متخصص ارسال می‌کنیم و اگر ممکن باشه، دستگاه را در محل برای شما تعمیر می‌کنیم و در غیر این صورت، اونو به کارگاه انتقال می‌دیم. اما در عین حال اگر تعمیر برای شما فایده نداشته باشه، اینو به شما اعلام می‌کنید تا هزینه اضافی و بی مورد برای دستگاهی که فایده نداره نکنید!

tamireto2020
ارسال دیدگاه