هر آنچه باید درباره تفاوت دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای با 8 مرحله ای بدانید

تفاوت دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای با 8 مرحله ای

امروزه دستگاه های تصفیه آب متنوعی در بازار یافت می شود. هر کدام از آنها از تکنولوژی تصفیه آب متفاوتی برای تولید آب تمیز و سالم استفاده می کنند. مطمئناً در زمان خرید یا بررسی گزینه ها به دستگاه های تصفیه آب 6 مرحله ای یا دستگاه های تصفیه آب 8 مرحله ای برخورده اید. 

اما آیا می دانید کدام یک از آنها بهترین دستگاه تصفیه آب است؟ نگران نباشید بعد از مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که کدام دستگاه برای شما مناسب تر است! 

روز به روز میزان آلودگی های آب به دلیل عوامل صنعتی و زیست محیطی بیشتر می شود. به همین دلیل اطلاع از تکنولوژی های به کار رفته در تصفیه آب و آگاهی از تفاوت بین آنها ضروری است. با این اطلاعات می توانید انتخاب بهتری داشته باشید. در عین حال از خود و خانواده تان محافظت کنید. 

مراحل تصفیه آب 

در اکثر سیستم های فیلتر آب از چندین کارتیج فیلتر آب ساخته شده است. هر کدام از این کارتیج ها یا فیلترها متناظر با یک مرحله از تصفیه آب است. هر مرحله از فرایند تصفیه آب به هدف خاصی صورت می گیرد. آلودگی های خاصی را هدف قرار می دهد. 

در زمان خرید یک دستگاه تصفیه آب، گزینه های متفاوتی از 2 مرحله ای تا 6 یا 8 مرحله ای را پیشنهاد می دهند. در اکثر موارد این سوال پیش می آید که یک دستگاه تصفیه آب مناسب باید چند مرحله ای باشد؟ آیا هر چه مراحل تصفیه بالاتر باشد بهتر است؟

اکنون نگاهی دقیق تر به مراحل سیستم تصفیه آب می اندازیم. با آگاهی از این مراحل بهتر می توانید تصمیم گرفته که کدام گزینه برای شما مناسب تر است. 

مرحله اول

در این مرحله، آب از فیلتری به جنس پروپیلن با ظرفیت و تراکم بالا عبور می کند. فیلتتر 10 اینچی که تمامی ذرات با اندازه بزرگ تر از 5 میکرون مانند رسوبات، شن و ماسه و گرد و غبار را از آب جدا می کند. 

این فیلتر ذراتی که بر طعم و رنگ آب تأثیر می گذارند یا ذراتی که باعث مسدود شدن سیستم می شوند را از آب حذف می کند. یکی از مراحل مهم در دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای است که گاهاً به عنوان پیش فیلتر هم از آن یاد می شود. 

مرحله دوم 

در مرحله دوم، طعم، رنگ، بو و کدری نامناسب و نامطلوب از آب جدا می شود. نوع فیلتر در برخی دستگاه ها کربن و در برخی دیگر موادی مانند پوسته نارگیل است. 

مرحله سوم 

در این مرحله آب از یک فیلتر متراکم تر از جنس کربن block عبور می کند. در واقع با یک فیلتر 5 میکرونی، مواد شیمیایی و باقیمانده کلر، طعم و بو از آب جدا می شود. طی این مرحله، آب خام به آب نوشیدنی تبدیل می گردد. 

مرحله چهارم 

در حقیقت مهمترین مرحله تصفیه آب، مرحله چهارم یا اسمز معکوس است. در این مرحله از یک فیلتر ممبران با منافذ بسیار ریز استفاده می شود. این فیلتر پر قدرت تمامی مواد جامد غیر قابل حل در آب را جدا می کند. به علاوه مواد دیگری مانند سرب، آرسنیک، سدیم، کروم و موارد مشابه هم کاملاً از آب حذف می شود. 

مرحله پنجم

در مرحله پنجم از یک فیلتر کربن فعال استفاده می شود. این فیلتر بو و مواد شیمیایی باقیمانده را تصفیه می کند. در بسیاری از دستگاه های تصفیه آب مرحله پنجم، مرحله نهایی است. 

مرحله ششم 

این مرحله به عنوان مرحله تعادل مواد معدنی آب شهرت دارد. کیفیت آب تمیز را با افزودن مواد معدنی مورد نیاز انسان بهبود می بخشند. این مواد شامل کلسیم، منیزیوم، سدیم، پتاسیم و سایر مواد معدنی سالم است که در آبهای طبیعی و معدنی یافت می شود. 

مرحله هفتم 

مرحله فیلتر قلیایی برای به تعادل رساندن PH آب است. فیلتر قلیایی، میزان اسیدیته آب اسمز معکوس شده را تغییر می دهد. این آب را به یک آب یونیزه شده و دارای خواص قلیایی طبیعی تبدیل می کند. فیلتر قلیایی باعث بازگشت یون های کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم می شود. که در طول مراحل مختلف تصفیه آب جدا شده اند. 

مرحله هشتم 

از فیلتر نانو سیلور ضد باکتری و اشعه UV در این مرحله استفاده می شود. در اینجا 99/9 درصد از باکتری ها و ویروس های باقیمانده در آب از بین می روند. آلودگی هایی که از فیلتر ممبران اسمز معکوس عبور کرده اند. 

دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای 

دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای دارای 6 مرحله اصلی تصفیه آب است. در گذشته اغلب دستگاه های 5 مرحله ای بودند و دیگر مرحله به تعادل رساندن مواد معدنی آب را انجام نمی دادند. اما امروز بخش قابل توجهی از بازار به دستگاه های تصفیه آب 6 مرحله اختصاص دارد. این دستگاه ها برای اکثر مناطق ایران مناسب هستند. 

گاهی برخی شرکت ها در دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای از مرحله یونیزه کردن آب نیز استفاده می کنند. در هر حال آبی که از این دستگاه تولید می شود، فاقد هر گونه طعم، مزه، بو و آلودگی است. در عین حال به خاطر وجود عناصر طبیعی آب برای سلامت انسان هم بسیار مفید است. 

دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای 

تفاوت اصلی در اضافه شدن مرحله 8 تصفیه آب است. در یک دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای، مراحل یونیزه کردن آب و اِعمال فیلتر نانو سیلور و اشعه UV برای جذب باکتری ها و ویروس ها موجود در آب استفاده می شود. 

اینکه کدام یک از بین دستگاه تصفیه آب 8 مرحله ای یا 6 مرحل ای بهتر است. کاملاً به نوع آب مد نظر شما برای تصفیه بستگی دارد. هر چه آب دارای آلودگی های بیشتری باشد، باید مراحل تصفیه آب دقیق تری روی آن صورت گیرد. 

با انجام آزمایش روی آبی که از شیر خارج می شود، می توانید از میزان آلودگی و شدت نیاز به تصفیه آب مطلع گردید. با این آزمایش متوجه خواهید شد که کدام نوع دستگاه تصفیه آب برای شما مناسب تر خواهد بود. 

اگر آلودگی آب با سیستم تصفیه آب ساده حذف نمی شود، سلامتی خود را به خطر نیاندازید. یک دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای یا 8 مرحله ای انتخاب کنید. اگر این موضوع را نادیده بگیرید، در آینده باید هزینه بیشتری برای بازگشت سلامتی خود هزینه کنید. 

tamireto2020
ارسال دیدگاه