همه چیز درباره فیلترهای یخچال

زمان تعویض فیلتر یخچال

امروزه بسیاری از افراد، یخچال‌های ساید بای ساید را برای منزل خود انتخاب می‌کنند. این یخچال‌ها زیبایی منحصر به فردی دارند و یکی از مهم‌ترین مزایای آنها، داشتن آب سرد کن و یخ ساز است. این یخچال‌ها به صورت مستقیم به شیر آب شهری متصل می‌شوند و آب سرد مناسب نوشیدن را به صورت لحظه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند. بر خلاف مدل‌های قدیمی که باید مخزن آب داخل یخچال را به صورت دستی پر می‌کردید، این یخچال‌ها در لحظه همانند یک آب سرد کن، آب را خنک کرده و تحویل شما می‌دهند. اما به دلیل اتصال مستقیم یخچال به شیر آب لوله کشی، باید برای حفظ سلامت بیشتر، آب را از فیلترهای مخصوص یخچال عبور داد. قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال نشان دهنده آن است که زمان تعویض فیلتر یخچال فرا رسیده. اما آیا با عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال آشنایی دارید؟ با تعمیرتو همراه شوید.

مواد شیمیایی و کلر داخل آب آشامیدنی

آب آشامیدنی تهران و سایر شهرهای بزرگ، به خوبی در تصفیه خانه‌های بزرگ، تصفیه می‌شود. اما به صورت سنتی، برای تصفیه آب شهری، از کلر استفاده می‌کنند. کلر با وجود اینکه یک ماده ضد عفونی کننده و مناسب تصفیه آب محسوب می‌شود، اما مصرف آن به مرور زمان بر عملکرد ارگان‌های مختلف بدن ما تاثیر می‌گذارد. جالب است بدانید که مصرف بیش از حد کلر می‌تواند یکی از عوامل بروز سرطان‌های مختلف، مخصوصا سرطان‌های گوارشی در بدن شود. از طرف دیگر، زمانی که آب لوله کشی از تصفیه خانه‌های بزرگ به شاه لوله‌ها و از آنجا به لوله کشی منزل ما انتخاب داده می‌شود، ممکن است بارها در لوله‌ها رنگ و بوی آن تغییر کند.

سیستم لوله کشی تهران به ده‌ها سال پیش باز می‌گردد. به همین خاطر بخش‌های زیادی از آن دچار زن‌زدگی و خرابی شده‌اند. همین زنگ زدگی‌ها و رسوبات مختلف آب، در مرور زمان به آب مصرفی ما نفوذ می‌کنند و مستقیم وارد بدن ما خواهند شد. حتی شاید گاهی در برخی موارد تغییر طعم آب آشامیدنی منزل خود را نیز طی چند سال اخیر احساس کرده باشید. برخی از افراد به همین خاطر، خرید آب‌های معدنی معتبر را ترجیح می‌دهند. اما این کار بسیار هزینه بر و دشوار است. پس راه حل چیست؟ چطور می‌توان از سلامتی خودمان و خانواده‌مان در مقابل این رسوبات مراقبت کنیم؟ بهترین راه استفاده از فیلترهای تصفیه خانگی است.

از زمانی که یخچال‌های ساید باید ساید، به سیستم آب خوری و یخ ساز مجهز شدند، برای آنها دو فیلتر داخلی و خارجی نیز ساخته شده. این فیتلرها در مسیر آب قرار می‌گیرند و آب خروجی یخچال را تا حد امکان تصفیه می‌کنند. این فیتلرها قطعات مصرفی هستند و پس از مدتی نیاز به تعویض خواهند داشت. پس باید همه چیز را درباره زمان تعویض فیلتر یخچال و عوارض عدم تعویض فیلتر یخچال بدانید. معمولا قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال نشان دهنده این موضوع است زمان تعویض فیلتر یخچال شما فرا رسیده.

یخچال‌ها دارای چند نوع فیلتر آب هستند؟

همانطور که اشاره کردیم، در یخچال‌های ساید بای ساید به منظور کاهش آلودگی، کلر و هر گونه ماده شیمایی داخل آب، از فیلترهای مختلفی استفاده می‌شود. یخچال‌ها به صورت معمول دارای دو نوع فیلتر داخلی، فیلتر خارجی یا هر دو هستند. فیلترهای خارجی همان فیلترهایی هستند که در پشت یخچال و بین شیر آب و محل ورود آب یخچال قرار می‌گیرند. این فیلترها معمولا بزرگ و قابل دیدن هستند. اما علاوه بر فیلترهای خارجی، برخی یخچال‌ها، مجهز به فیلترهای داخلی هستند. فیلترهای داخلی بستگی به نوع، مدل و سال ساخت یخچال، در قسمت‌های مختلفی قرار می‌گیرند. فیلترهای داخلی اکثر یخچال‌های ساید بای ساید در بالای سقف آن قرار گرفته. اما در عین حال برخی از یخچال‌های دیگر، فیلتر را در کنار جا میوه‌ای و برخی دیگر زیر رکاب بیرونی قرار داده‌اند.

به صورت کلی یخچال شما از هر نوع فیلتری که استفاده می‌کند، از جنس ذغال فعال و کربن هستند. این نوع فیلترها بیشتر برای حذف رنگ، بو و مزه نا مطوبع کاربرد دارند و قادرند تا هرگونه بوی مواد شیمیایی و کلر را از آب حذف کنند. همچنین برخی از فیلترها قابلیت حذف املاح و رسوبات درشت آب را دارند و این به شما کمک می‌کند تا از بابت آب مصرفی خانواده خود کاملا آسوده خاطر باشید.

زمان تعویض فیلتر یخچال

زمان تعویض فیلتر یخچال

سوالی که بسیاری از مصرف کنندگان مطرح می‌کنند، این است که زمان تعویض فیلتر یخچال چه موقعی سر می‌رسد؟ اکثرا با قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال متوجه آن می‌شوند که زمان تعویض فیلتر یخچال فرا رسیده. اما اگر یک بار برچسب روی فیلتر یخچال خود را به صورت کامل مطالعه کنید، خواهید دید که دو پارامتر برای زمان تعویض فیلتر یخچال وجود دارد.

پارامتر اول، میزان آبی است که تصفیه کرده. به عنوان مثال برخی از فیلترهای یخچال، دارای ظرفیت 1500 گالن هستند. بعد از اینکه 1500 گالن آب را تصفیه کنند، از کار می‌افتند. این میزان حدودا معدل 5600 لیتر است. 5600 لیتر قطعا میزان بالایی است. این میزان هم در مورد یخ ساز و هم در مورد آب خوری تقسیم می‌شود. البته علاوه بر ظرفیت تصفیه، یک پارامتر دیگر وجود دارد که زمان تعویض فیلتر یخچال را تعیین می‌کند.

پارامتر دوم، مدت زمانی است که از نصب فیتلر یخچال شما می‌گذرد. معمولا فیلترهای یخچال، بین شش ماه تا یک سال عمر می‌کنند. حتی اگر در طی این مدت، 5600 لیتر آنها هم تمام نشده باشد، باز هم باعث قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال شما می‌شوند. برای اینکه بدانید زمان تعویض فیلتر یخچال شما چه زمانی است، حتما باید برچسب روی فیلتری آن را بخوانید. در بخش Service Life و Capacity، این دو پارامتر نوشته شده است.

عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال

متاسفانه بسیاری از افراد توجهی به زمان مقرر تعویض فیلتر یخچال خود نمی‌کنند. حتی برخی با وجود قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال نیز، به آن اعتنا نکرده و به کار خود ادامه می‌دهند. بسیاری از  مشتریان بر این باور هستند که مدت زمان تعویض فیتلر یخچال تنها یک مساله تجاری و برای سودآوری شرکت است. اما این کاملا اشتباه بوده و فیلتر یخچال، ارتباط مستقیم با سلامتی شما و اعضای خانواده‌تان دارد. اما آیا تا به حال در مورد عوارض عوض نکردن فیتلر یخجال در زمان مقرر تحقیق کرده‌اید؟

 • عدم تصفیه مناسب آب. پس از اینکه مدت زمان عملکرد فیلتر آب شما به پایان برسد، دیگر عمل تصفیه آب را انجام نخواهد داد و قرار گیری آن در مسیر عبور آب، عملا بی نتیجه خواهد بود. اگر پس از مدتی احساس کردید که مزه آب یخچال شما تغییر کرده، باید بدانید که این مساله به خاطر عملکرد صحیح فیتلر تصفیه یخچال شما است.
 • فساد مواد داخل فیتلر. یکی از مهم‌ترین عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال شما، فساد مواد داخل آن است. موادی که در داخل فیلترهای تصفیه قرار دارند، پس از مدت زمان طولانی که در معرض آب قرار بگیرند، ممکن است فاسد شوند. فاسد شدند فیلتر یخچال باعث ایجاد مواد سمی شده و آب مصرفی شما را مسموم می‌کند.
 • کیپ شدن مسیر آب. یکی از رایج‌ترین عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال ، رسوب مواد مختلف و کیپ شدن مسیر آب یخچال شما خواهد بود. اگر پس از مدتی احساس کردید که فشار آب خروجی از آب خوری یخچال شما کاهش پیدا کرده، این نشان دهنده آن است که رسوبات داخل فیلتر، جلوی عبور آب را می‌گیرند. این روند تا جایی ادامه خواهد یافت که فیتلر به صورت کلی جلوی عبور آب را بگیرد.
 • سوختن یخ ساز. وجود رسوبات در آب، باعث می‌شود تا یخساز در عملکرد خود دچار مشکل شود. افزایش میزان رسوبات آب، باعث انسداد لوله‌های یخساز و در نتیجه سوختن آن خواهد شد. یخ ساز یک قطعه بسیار حساس، گران قیمت و مهم در یخچال‌های ساید محسوب می‌شود.

قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال

زمانی که اولین بار با قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال رو به رو شوید، شاید کمی دست و پاچه شده و تصور کنید که بلایی سر یخچال شما آمده! اصلا نگران نباشید! قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال نشان دهنده این موضوع است که زمان تعویض یخچال شما رسیده. البته این بدان معنا نیست که حتما همان روز باید فیلتر یخچال خود را تعویض نمایید. بلکه بهتر است در اثر وقت این کار را انجام دهید. تمامی مواردی که در بخش عوارض عوض نکردن فیتلر یخچال بیان شد، پس از مدت طولانی ایجاد می‌شوند. پس نگران نباشید. البته برای احتیاج و محکم کاری بیشتر، بهتر است یخ ساز یخچال خود را خاموش کرده و همچنین شیر آب ورودی آن را نیز ببندید و از تعمیرکاران متخصص بخواهید تا برای تعویض فیلتر یخچال شما اقدام کنند.

البته اگر طی این مدت، ترجیح می‌دهید این چراغ قرمز رنگ از روی صفحه نمایشگر یخچال شما محو شود، می‌توانید به دنبال گزینه Filter Reset  بگردید. معمولا سه ثانیه باید این دکمه را فشار دهید تا خطای خرابی فیلتر یخچال از روی صفحه نمایشگر شما پاک شود.

نحوه تعویض فیلتر یخچال

همانطور که اشاره کردیم، در حال حاضر دو نوع فیلتر مختلف در یخچال‌های امروزی وجود دارند. برای تعویض فیلتر بیرونی یا همان فیتلر خارجی، تفاوتی بین مدل‌های مختلف وجود ندارد. پس ابتدا به شما طریقه تعویض فیلتر خارجی یخچال را آموزش می‌دهیم.

نحوا تعویض فیلتر خارجی انواع یخچال

ابتدا باید یخ‌ساز یخچال خود را خاموش نمایید.

 1. شیر آب ورودی را به صورت کامل ببندید.
 2. یخچال را کمی جلو کشیده و پشت آن به دنبال فیلتر آبی که در مسیر شلنگ قرار گرفته بگردید.
 3. شلنگ ورودی را کمی به سمت راست و چپ چرخانده و همزمان به سمت بیرون بکشید تا بیرون بیاید.
 • اگر فیلتر بیرون نیامد ، ابتدا باید پیچ کاور محافظ در پشت فیلتر را باز نمایید.
 1. بعد از اینکه دو سر فیلتر را آزاد کردید، باید فیلتر را جدا کرده و فیلتر جدید را جایگزین کنید.
 2. حتما از آب بندی شدن سر شلنگ‌ها به فیلتر جدید اطمینان حاصل کنید.
 3. کاور پشت فیلتر را در جای خود قرار دهید و آن را محکم کنید.
 4. شیر آب را باز کنید.
 5. یخساز یخچال را روشن نمایید.
 6. دکمهFilter Reset را به مدت سه ثانیه نگه دارید.
 7. در این حالت باید چراغ قرمز فیلتر آب خاموش شود..
 8. حال بهتر است کمی آب از یخچال بردارید تا فیتلر تمیز شود.
 9. حالا یخچال شما مجددا آماده استفاده است.

اما در مورد تعویض فیلتر داخلی کمی تفاوت داریم. برخی از یخچال‌ها دارای فیلترهای لیوانی بالای یخچال هستند و در عین حال برخی دیگر فیلترهای خود را کنار جا میوه‌ای قرار داده‌اند. اما نگران نباشید. تعویض فیلترهای داخلی یخچال‌های ساید باید ساید، از تعویض فیلترهای خارجی آنها بسیار ساده است.

تعویض فیلتر لیوانی یا موشکی بالای یخچال

اگر یخچال شما در قسمت بالا و طبقه اول دارای فیلتر است، به این نوع فیلتر، فیتلر موشکی یا لیوانی داخل یخچال می‌گویند. برای تعویض آن کافی است تا مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا بهتر است یخساز را خاموش کنید.
 2. سپس کمی پیچ فیتلر را به سمت چپ بچرخانید تا آزاد شود.
 3. آن را به سمت خود بکشید تا بیرون بیاید.
 4. فیلتر جدید را درون آن قرار دهید.
 5. ضامن را به سمت راست بچرخانید.
 6. یخساز را روشن کنید.
 7. بهتر است چند لیوان آب برداشته و دور بریزید تا فیلتر به کار بیافتد.
 8. یخچال شما آماده استفاده است!

تعویض فیتلر کنار جا میوه‌ای (موشکی)

اگر فیلتر یخچال شما کنار جا میوه‌ای قرار گرفته، این یعنی که یخچال شما دارای فیلتر داخلی موشکی است. تعویض این فیلتر نیز بسیار ساده است و لازم به نگرانی نیست.

 1. ابتدا بهتر است یخساز را برای احتیاط بیشتر خاموش کنید.
 2. سپس کمی پیچ فیتلر را به سمت چپ بچرخانید تا ضامن آن آزاد شود.
 3. فیلتر را به سمت خود بکشید تا بیرون بیاید.
 4. فیلتر جدید را درون حفرعه آن قرار دهید.
 5. ضامن را به سمت راست بچرخانید.
 6. یخساز را روشن کنید.
 7. بهتر است چند لیوان آب برداشته و دور بریزید تا فیلتر به کار بیافتد.
 8. یخچال شما آماده استفاده است!

تعمیر تو دارای بهترین و با تجربه ترین سرویس کاران در زمینه ی تعمیر کولرگازی می باشد ، شما می توانید علاوه بر تماس با شرکت و درخواست کارشناس با مطالعه ی دیگر مقالات در زمینه ی کولرگازی و پکیج و دستگاه تصفیه آب نیز اطلاعات مفیدی کسب نمایید.پیشنهاد می کنم مقاله ی زیر را در مورد فیلتر دستگاه تصفیه آب نیز مطالعه نمایید:

در مورد ترتیب قرارگیری فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب و کارکرد بیشتر بدانیم

 

تعویض فیلتر یخچال اصلا کار دشواری نیست. اما کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند باعث بروز خسارت‌های زیادی شود. علاوه بر آن، در حال حاضر فیلترهای تقلبی زیادی به بازار عرضه شده‌اند. پس برای ایمنی بیشتر یخچال خود، حتما از تعمیرکاران و متخصصان خبره استفاده کنید.

 

منبع اصلی : All Fliters

محمد گودرزی
ارسال دیدگاه