حل مشکل بالا نرفتن دور موتور فن داخلی در کولر گازی

دور موتور کولر گازی یکی از این فن‌ها در واحد کندانسور است و دیگری در قسمت کنترل هوا. در خنک‌سازی فضای داخلی خانه هر دو فن مهم و ضروری هستند. سرعت یا دور موتور برای فن هم بسیار مهم است. مطمئنا هر چقدر فن با سرعت بیشتری کار کند قدرت پرتاب باد آن هم بیشتر می‌شود.

اگر فن کندانسور و یا فن داخلی کولر کولر گازی نمی‌چرخد و یا سرعت آن بسیار کم است ممکن است ناشی از این دلایل باشد.

  1. فن داخلی شکسته است و یا آسیب دیده است.
  2. خازن ذخیره‌ساز انرژی در کولر گازی ضعیف‌ شده است.
  3. خازن دو طرفه با مشکل مواجه شده است.
  4. سوئیچ شناور مشکل پیدا کرده است
  5. سیم‌ها و اتصالات آسیب دیده‌اند.

هر کدام از این موارد هم علائم خاص خاص خودشان را دارند و حل مشکل بالا نرفتن دور فن موتور داخلی هم با شناختن این علائم امکان‌پذیر است.

صدای فن را می‌شنوید اما فن نمی‌چرخد یا خیلی آرام می‌چرخد.

فن کولر گازیبالا نرفتن دور موتور کولر گازی … برای این مشکل دو احتمال وجود دارد. یا فن آسیب دیده است و یا خازن ضعیف شده است. چون شما صدای چرخش فن را می‌شنوید اما با سرعت مناسب نمی‌چرخد. کار خازن ذخیره‌ساز تقسیم نیروی موتور به قسمت‌های مختلف دستگاه است. وقتی این خازن با مشکل مواجه می‌شود فن کندانسور و یا فن کنترل ورودی انرژی لازم را برای چرخش دریافت نمی‌کنند.

اگر فن نشکسته باشد و مطمئن هستید که مشکل از خازن است بهتر است هر چه زودتر کولر را خاموش کنید چون اگر با همین خازن ضعیف کار کند احتمال آسیب دیدن موتور هم وجود دارد. برای اینکه مطمئن شوید فن نشکسته است دستگاه را خاموش کنید و با یک پیچ گوشتی به صورت دستی فن را بچرخانید اگر حرکت فن خیلی روان باشد یعنی فن مشکلی ندارد و خازن ضعیف شده است.

در این حالت باید خازن را تعویض کنید. بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید یا اینکه اگر خودتان قبلا آموزش‌های لازم را دیده‌اید و ابزارهای موردنیاز را دارید می‌توانید خازن متناسب با دستگاه‌تان را پیدا کنید و آن را تعویض کنید.

فن کندانسور خارجی یا فن داخلی از کار افتاده است (یکی از آن‌ها)

در بالا نرفتن دور موتور کولر گازی مشاهده می‌کنید که فن کنترل ورودی کار می‌کند اما فن قسمت کندانسور کاملا از کار افتاده است و اصلا نمی‌چرخد. ترموستات را روی دمای سردتر از حالت عادی قرار دهید و اجازه بدهید کار کند تا ایرادات آن را پیدا کنید.

کولر گازی یک خازن دوطرفه یا Dual Run دارد. وظیفه این خازن تامین نیرو برای کندانسور و کمپرسور است. اگر این خازن از کار بیفتد ممکن است یا فن داخلی از کار بیفتد و یا فن کندانسور به مشکل بخورد. اگر این خازن را تعویض کنید احتمالا مشکل حل شود. اما دلایل دیگری هم دارد.

قبل از تعویض خازن اتصالات و سیم‌های داخلی کولر را هم چک کنید. اگر ولتاژ مناسب با هر کدام از این قسمت‌ها نرسد مطمئنا کار نمی‌کنند. برای این کار می‌توانید از یک مولتی‌متر استفاده کنید و در تمام این قسمت‌ها ولتاژ و جریان را اندازه بگیرید. اگر سیم‌ها قطع شده باشند و یا اتصالات از جای خود خارج شده باشند با تعمیر آن‌ها می‌توانید مجددا فن کولر را راه‌اندازی کنید.

فقط سرعت فن کندانسور کم شده است و فن داخلی درست کار می‌کند.

فن واحد خارجی کندانسوردر این حالت باید سوییچ شناور را چک کنید. اگر سوییچ شناور در مکان اصلی آن قرار نگرفته باشد ممکن است واحد خارجی از کار بیفتد.

دقت داشته باشید که در بالا نرفتن دور موتور کولر گازی این مهم است که سوئیچ شناور در قسمت کنترل ورودی قرار گرفته است. یعنی در واحد داخلی کولر گازی قرار دارد. بسته به اینکه سیستم کنترل ولتاژ کولر شما به چه شکل است می‌توانید کل دستگاه را خاموش کنید و یا فقط واحد خارجی را خاموش کنید. اگر Air Handler یا واحد کنترل ورودی و خروجی هوای دستگاه شما افقی است دستگاه شما دو سوئیچ شناور دارد و ممکن است یکی از آن‌ها از جایش خارج شده باشد. در این حالت باید هر دو سوئیچ را چک کنید.

یک محفظه آب در کنار Air Handler وجود دارد که ممکن است آب داخل آن جمع شده باشد. در این حالت آب داخل این محفظه را خارجی کنید. آن را با یک پارچه خشک کنید و مجددا دستگاه را راه‌اندازی کنید. در این حالت سوئیچ شناور مجددا در حالت اصلی آن قرار می‌گیرد. اگر این محفظه مجددا پر از آب می‌شود ممکن است تراز دستگاه به هم خورده باشد. دستگاه را با یک ترازسنج تراز کنید و دوباره آب را خالی کنید و دستگاه را راه‌اندازی کنید.

موتور فن خراب شده است.

موتور فن کولر گازیو دیگر نکته در بالا نرفتن دور موتور کولر گازی می‌دانید که هر فن یک موتور اختصاصی دارد. این موتور مانند هر موتور دیگری سیم‌پیچی و اجزای خاص خودش را دارد. اگر قسمتی از موتور خراب شده باشد یا آسیب دیده باشد احتمالا فن هم از کار می‌افتد. یا آهسته می‌چرخد. در این حالت ابتدا روش‌های قبلی که گفتیم را امتحان کنید. اگر هیچکدام از آن‌ها جواب ندهد به احتمال زیاد موتور آسیب دیده است. اتصالات داخلی موتور فن را بررسی کنید. ممکن است سیم‌های آن آسیب دیده باشد که به راحتی می‌توانید آن را تعمیر کنید. اما اگر سیم‌پیچی و اجزای داخلی موتور خراب شده باشند حتما باید از تکنسین حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید.

تسمه‌های فن از جا در رفته‌اند.

فن داخلی از طریق یک تسمه می‌چرخد. تسمه نیروی چرخشی موتور را به فن منتقل می‌کند و فن را می‌چرخاند. اگر این فن کشیده شده باشد یا از جایش خارج شده باشد قطعا فن از کار می‌افتد یا سرعت آن کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه باید این تسمه را تعویض کنید. تعویض تسمه راحت است  و اگر محفظه آن را باز کنید می‌توانید تسمه قدیمی را خارج کنید و یک تسمه‌ی جدید جایگزین آن کنید.

نکات مهم در حل مشکل بالا نرفتن دور موتور فن داخلی در کولر گازی

تمام قطعات کولر گازی در ارتباط با هم کار می‌کنند. دیدید که خراب شدن یک خازن می‌تواند کل سیستم را از کار بیندازد. همه قطعات هم احتمال آسیب دیدن دارند چون هر دستگاه مکانیکی بعد از مدتی کار کردن دچار خوردگی و مشکلاتی از این دست می‌شود و باید به نحوی آن را حل کرد. عمدتا هم مشکل از خازن ذخیره ساز است که با تعویض آن نیروی موتور به درستی بین قطعات مختلف فن تقسیم می‌شود.

خازن کولر گازیبرای حل این مشکلات ابتدا باید ترموستات را تنظیم کنید که در یک دمای پایین‌تر از معمول قرار بگیرد تا دستگاه کار کند. اکثر فن‌ها هم سه حالت روشن، خاموش و اتوماتیک دارند. بهتر است برای تست فن‌، آن‌ را در حالت روشن قرار دهید. بعد از اینکه تعمیر کولر گازی لازم را انجام دهید و فن شروع به کار کرد می‌توانید یک بار هم آن را در حالت اتوماتیک تست کنید و ایرادات آن را برطرف کنید.

نکته دوم این است که هم فن داخلی و هم فن خارجی ممکن است کثیف شوند. ممکن است گرد و خاک داخل فن بنشیند و یا موارد دیگری فن را کار بیندازند. در این حالت باید محفظه را باز کنید و فن را به طور کامل تمیز کنید. اگر پمپ باد دارید می‌توانید تمام قسمت‌های دور از دسترس فن را هم به راحتی تمیز کنید تا هیچ اثری از این گرد و خاک داخل فن باقی نماند.

در نهایت اگر هیچکدام از این روش‌هایی که در اینجا گفته شد جوابگو نباشند باید با یک تعمیرکار متخصص کولر گازی تماس بگیرید تا با ابزارهای تخصصی این دستگاه‌ها را تست کنید و تعمیرات لازم را انجام دهد.

tamireto2020
ارسال دیدگاه