کولر گازی ایستاده یا دیواری کدام بهتر است ؟

قطعا تا به حال در اماکن مختلف، اشکال متفاوتی از کولر گازی را مشاهده کرده‌اید. به صورت کلی در زمان خرید کولر گازی ، باید بین دو گزینه کولر گازی دیواری و کولر گازی ایستاده یا همان زمینی انتخاب کنید. اما واقعا در حین این انتخاب، برای بسیاری از افراد این سوال مطرح می‌شود که واقعا باید کدام گزینه را انتخاب کنند؟ اصلا تفاوت کولر گازی ایستاده با کولر گازی دیواری چیست؟ کدام یک برای خانه ما مناسب‌تر است؟ آیا مصرف برق این دو با هم تفاوت دارد؟ آیا سرمایش و گرمایش کولر‌ گازی ایستاده بیشتر از کولر گازی دیواری است؟ از نظر قیمتی این دو با هم چه تفاوتی دارند؟ در هنگام خرید کولر گازی ، باید بتوانید ابتدا پاسخ به همه این سوالات را پیدا کنید. پس با تعمیر تو همراه شوید تا اطلاعات بیشتری به دست آورید.

تفاوت کولر گازی ایستاده و کولر گازی دیواری در میزان سرمایش یا گرمایش

در حقیقت باید گفت که سیستم کمپرسور هر دو دستگاه یکسان است. یعنی در نحوه عملکرد این دو کولر هیچ تفاوتی وجود ندارد. هر دو دستگاه دارای دو بخش داخلی و بیرونی هستند و باید برای استفاده از هر دوی آنها، بخش بیرونی را نیز نصب کنید. برخی تصور می‌کنند که کولر گازی ایستاده نیازی به بخش بیرونی ندارد و همانند کولرهای گازی پرتابل، قابل حمل به هر قسمتی از خانه است.

اما با وجود یکسان بودن روش عملکرد این دو، ظرفیت و توان سرمایش کولرهای گازی ایستاده از انواع زمینی خیلی بیشتر است. به همین دلیل باید ابعاد کمپرسور و تمام تجهیزات داخل کولر گازی بزرگ‌تر از انواع دیواری باشد. همین مساله باعث آن شده تا وزن و ابعاد این نوع کولرهای گازی به شدت افزایش یابد. به دلیل افزایش وزن این نوع کولر گازی، دیگر دیوار تحمل وزن آن را نخواهد داشت. پس تنها راه‌کار موجود، تولید انواع زمینی یا همان ایستاده بود.

کمپرسور و تمام تجهیزات داخلی کولر گازی ایستاده از انواع دیواری بسیار بزرگ‌تر هستند. به همین دلیل قابلیت خنک کردن بیشتری دارند. همچنین همانطور که می‌دانید، هوای گرم سبک است و به بالا می‌رود. کولرهای ایستاده نیز ارتفاع بیشتری دارند و به همین دلیل فضای اتاق را سریع‌تر خنک می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که علاوه بر توان سرمایی بیشتر کولر‌های گازی ایستاده، این نوع کولر‌ها احساس سرما را سریع‌تر به افرادی که در آن فضا حضور دارند می‌رسانند.

خرید کولر گازی بر اساس فضا

کولر گازی ایستاده از کولر گازی دیواری بسیار بزرگ‌تر است و قسمتی از فضای داخلی منزل شما را اشغال می‌کند. اما چه چیزی باعث می‌شود تا برخی افراد خرید کولر گازی ایستاده را ترجیح دهند؟ در درجه اول امکان دارد به هر دلیلی افراد نخواهند به دیوار برای نصب کولر گازی دیواری آسیب وارد کنند. برای این دسته افراد، خرید کولر گازی ایستاده بسیار مناسب خواهد بود. اما این تنها دلیلی نیست که برخی افراد کولرهای گازی ایستاده را انتخاب می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم، این نوع از کولرهای گازی، توان سرمایشی بیشتری دارند. معمولا زمانی که شما قصد دارید از کولر گازی برای خنک کردن هوای یک فروشگاه، مغازه، انبار یا پاساژ استفاده کنید، کولر گازی دیواری توان کافی را نخواهد داشت. به همین دلیل تنها باید از کولرهای گازی ایستاده استفاده نمایید.

بلوور یا همان دمنده کولرهای گازی ایستاده از کولر گازی دیواری بزرگ‌تر است. از طرف دیگر دمپر این نوع کولر‌ها نیز انواع دیواری تنگ‌تر بوده و باعث می‌شود پرتاب هوا بیشتر باشد. در نتیجه افرادی که فاصله زیادی از کولر گازی نیز دارند می‌توانند سرما را روی پوست خود احساس کنند. این باعث می‌شود تا کسانی که قصد دارند فضای بزرگی را خنک کنند، تنها از کولر گازی ایستاده استفاده نمایند.

مصرف کدام یک بالاتر است؟

کولر گازی دیواری
کولر گازی دیواری

طبیعی است کسانی که قصد خنک کردن فضای بیشتری را دارند، باید هزینه بالاتری را نیز برای آن بپردازند. کمپرسور این نوع کولرها بزرگ‌تر از انواع دیواری است. به همین دلیل مصرف بالاتری نیز دارند. اما این مصرف بالاتر نسبت به کارایی بیشتری که دارد کاملا مقرون به صرفه است. اگر نگران مصرف برق کولر گازی هستید، بهتر است به دنبال انواع کم‌مصرف آن با درجه A بگردید.

صدای فن

کاملا طبیعی است که صدای فن انواع ایستاده کولر گازی از انواع دیواری آن بیشتر است. بلوور یا همان دمنده این نوع کولرهای گازی بزرگ‌تر هستند و همین مساله باعث می‌شود تا صدای بیشتری داشته باشند. معمولا اکثر افراد از کولر گازی ایستاده تنها برای مصارف تجاری استفاده می‌کنند. استفاده از این نوع کولر گازی برای فضاهای کوچک آپارتمانی اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد و ممکن است صدای فن آن باعث آزار افراد خانواده شود. به همین بهتر است حتما در منزل از کولر گازی دیواری استفاده کنید.

خب همراهان عزیز، تقریبا با تمام مسائل مربوط به کولر گازی دیواری و ایستاده آشنا شدید. به نظر شما آیا ارزش دارد که مشکلاتی همچون سختی جابه‌جایی، مصرف بیشتر و صدای بیشتر کولرهای گازی ایستاده را به خاطر سرمایش بیشتر تحمل کنیم؟

محمد گودرزی
ارسال دیدگاه