دلیل یخ زدن کندانسور کولرگازی در تابستان

یخ زدن کندانسور کولرگازی در زمستان شاید کمی طبیعی به نظر بیاید و با خودتان بگویید که به خاطر سرمای هوا، رطوبت یا برف زیاد کندانسور یخ زده است. اما وقتی که در تابش مستقیم آفتاب حین تابستان باز هم کندانسور کولرگازی شما یخ می‌زند، یعنی یک جای کار مشکل دارد و باید مشکل رو پیش از اینکه وضعیت وخیم بشه، حل کنید. در تابستان، وقتی که دست خودتونو پشت کندانسور می‌گیرید، می‌بینید که باد گرم از اون بیرون می‌زنه. با وجود این باد گرم، اصلا نباید کندانسور یخ بزنه اما بعضی وقتا یک برفک نازک روی کندانسور به وجود می‌آید که نشون دهنده خرابی کندانسور یا نقص در عملکرد سیکل کولرگازی هست. اما بر خلاف یخ زدن کندانسور در زمستان، وقتی که تابستان کندانسور یخ بزنه، از اون قندیل آویزون نمیشه و فقط یکم فرک روی اون می‌شینه. این مشکل می‌تونه آسیب زیادی به کولرگازی شما بزنه پس بهتر اینه که حواستون همیشه به یخ زدن کندانسور کولرگازی در تابستان باشه و کندانسور رو حداقل هفته‌ای یک بار چک کنید تا از بابت عملکرد مناسب اون مطمئن بشید. اما اگر دچار چنین مشکلی شدید، با تعمیرتو در این مقاله همراه باشین تا دلایل یخ زدن کندانسور کولرگازی در تابستان رو با هم بررسی کنیم. پس مواظب کندانسور کولر گازی خود باشید تا نیازی به تعمیر کولر گازی خودتون نداشته باشید.

دلایل یخ زدن کندانسور کولرگازی در تابستان

freezing conductor
یخ زدن کندانسور

معمولا یخ زدن کندانسور کولرگازی در گرمای تابستان یک اتفاق بسیار نادر و عجیب است که مستقیما به ما نشان می‌دهد یک قسمت از کولرگازی به خوبی عمل نمی‌کند. برخی از افراد به سرمایش کولرگازی برای بررسی سلامت اون کفایت می‌کنند که این کار کاملا اشتباه است. بلکه شما باید به همه جوانب عملکرد اون دقت داشته باشید تا ناگهان دچار مشکلات عدیده و ضرر و زیان‌های مالی شدید نشوید. به همین خطار در این قسمت قصد داریم به شما نشان دهیم که اگر کندانسور کولرگازی شما در فصل تابستان یخ زد، باید چه مورادی رو بررسی کنید.

  • یک سره کار کردن کمپسور

اولین دلیل که باعث یخ زدن کندانسور در گرمای تابستان می‌شود، یک سره کار کردن کمپرسور کولرگازی شما خواهد بود. گاهی به خاطر مشکلات فنی که در برد دستگاه ایجاد می‌شه، برند فرمان مدام به کمپرسور دستور کار کردن رو صادر می‌کنه. این یعنی کولرگازی نمی‌تونه متوجه بشه که الان دمای داخل محیط به دمایی تعیین شده رسیده و باید خاموش بشه یا میزان جریان خودشو کم بکنه. به خاطر همین مدام کار می‌کنه و بهش فشار زیادی میاد. اینجا دقیقا همونجایی است که نباید به سرمای کولرگازی برای عملکرد مناسب اون فقط دقت کرد. چون توی این حالت کولر سرمای خیلی خوبی به شما میده اما فشار زیادی به کمپرسورش میاد. معمولا خرابی سنسور دمای داخل محیط، خرابی برد فرمان یا خرابی یکی از قطعات کمپرسور مثل کنتاکتور اون باعث ایجاد این مشکل می‌شه. این سیکل از سنسور دما شروع شده، به برد فرمان می‌رسه و از اونجا به کمپرسور دستور می‌ده. پس اگه یکی از این موارد آسیب ببینند، کولرگازی یک سره کار می‌کنن!

  • کم بودن گاز مبرد

کم بودن گاز مبرد یا همان شارژ نبودن کولرگازی هم باعث برفک زدن روی کندانسور در تابستان میشه. البته معمولا بی دلیل گاز کولرگازی کم نمیشه و این نشان دهنده نشتی لوله‌های کولرگازی هست. پس اگر کندانسور کولرگازی شما یخ بزنه، احتمال کم شدن گاز مبرد کولرگازی شما و نشتی لوله‌ها هم وجود داره که باید تعمیرکار این مساله رو تشخیص بده و اگه یک جای لوله‌ها نشتی پیدا کرده باشه، باید اونو آب بندی بکنه.

  • خراب فن داخلی اپراتور

کولرهای گازی به صورت کلی دو تا فن دارند. یکی از فن‌های توی کندانسور و اون یکی توی اپراتور قرار گرفته است. اگه فن بیرونی در تابستان خراب بشه، کمپرسور داغ می‌کنه و معمولا روی اپراتور کولرگازی یک ارور مشاهده می‌کنید و دستگاه از کار می‌افته و تا موقعی که فن درست بشه، ارور بر طرف نخواهد شد. وقتی که فن داخلی یا بلوور داخل اپراتور سالم باشه، هوای گرم رو به داخل پنل میکشه، از لایه کویل‌های سرد یا همان پره‌های آلومینیومی عبور میده و هوای سرد رو به محیط انتقال میده. اما وقتی که این فن خراب شده باشه، هوا از داخل پنل شروع به سرد شدن می‌کنه و جایی تخلیه نمیشه و همین مساله باعث میشه که سرما به کندانسور پس زده بشه و کندانسور حتی توی فصل گرما هم یخ بزنه.

  • گرفتگی در لوله‌های کولرگازی

ار لوله‌ مویی یا قطعات دیگر کولرگازی مثل شیر برقی دچار مشکل شده باشند هم باعث میشه تا سرما به صورت کامل در سیکل گردش نداشته باشه و کندانسور دچار یخ زدگی یا همون برف بشه.

خب با وجود اینکه چهار مورد را به عنوان دلایل یخ زدن کندانسور کولرگازی در تابستان معرفی کردیم، اما باز هم تشخیص بین این موارد کار بسیار دشواری است و نیاز به تخصص بالا دارد. پس اگر کولرگازی شما دچار چنین مشکلی شد، بلافاصله آن را خاموش کنید، تلفن را بردارید و با تعمیرتو تماس بگرید تا در اسرع وقت ما بهترین متخصصان خود را برای شما ارسال کنیم و مشکلات را کاملا حل کنیم!

tamireto2020
ارسال دیدگاه